FAQ - PRACA FOTOGRAFA ŚLUBNEGO


Gdzie fotografujesz? Czy zajmujesz się tylko fotografią ślubną?
Zajmuję się przede wszystkim fotografią ślubną, ale kontakt z moimi Parami często jest trwały i wykonuję również sesje rodzinne w tym brzuszkowe czy niemowlęce. Jestem ze Śląska, ale pracuję w całym kraju. Wykonywałam już zdjęcia m.in. w Stalowej Woli, Krakowie, Krynicy Zdrój, Katowicach, Porąbce, Szczyrku, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Zakopanem, Lubaczowie (woj.Podkarpackie) czy nad naszym pięknym morzem.

Ilu fotografów robi zdjęcia?
Głównym fotografem jestem ja - Joanna, jednak od 2016 roku w cenie Pakietu Ślubnego pracujemy w duecie, co daje jeszcze więcej możliwości, a zdjęcia, które dla Was wykonujemy są jeszcze bardziej różnorodne, przez co cały materiał zdjęciowy tylko zyskuje :)  Wasza Pamiątka Ślubna staje się jeszcze bardziej wyjątkowa.

Jakim sprzętem dysponujesz? Czy posiadasz zapasowy sprzęt?
Pracuję na profesjonalnym, pełnoklatkowym sprzęcie w systemie aparatów i obiektywów marki NIKON. Posiadam dwa korpusy i odpowiedni do reportażu ślubnego zestaw obiektywów. Sprzęt jest stosunkowo często wymieniany by dawał gwarancję jakości i pewność działania.

Z jakim wyprzedzeniem należy zarezerwować termin ślubny?
Terminy ślubne rezerwuję nie później niż do końca następnego roku. W tym momencie prowadzimy rezerwację na rok 2018/2019.

Jaka jest wysokość zadatku?
Zadatek wynosi 15-20% pakietu i jest ustalany podczas spotkania. Należy go wpłacić do 7 dni od daty podpisania umowy.

Czy możemy się spotkać i omówić szczegóły osobiście?
Oczywiście. To najlepsza możliwość omówienia wszystkich szczegółów oraz rozwiania wszelkich wątpliwości współpracy. 

Czy możemy podpisać umowę i zarezerwować termin przez Internet?
Tak. Czasem brak czasu, a czasem odległość uniemożliwia nam swobodne spotkanie i omówienie szczegółów. Wtedy bez problemu możemy wszystko załatwić przez maila, wiadomości na FB czy również tradycyjnie za pośrednictwem poczty.

Czy posiadasz album pokazowy?
Posiadam kilka produktów pokazowych, w tym drukowane albumy, czy album tradycyjny z wklejonymi zdjęciami. Podczas spotkania wszystko możecie na spokojnie przejrzeć i ocenić samemu ich jakość. Więcej informacji na ten temat  >> tutaj <<

Czy nasz kontakt zakończy się z podpisaniem umowy i zobaczymy się dopiero na ślubie?
Wszystko zależy od Was. Kontakt mamy cały czas. Możecie śmiało do mnie pisać i dzwonić. Jeśli wybraliście pakiet z sesją narzeczeńską czeka nas jeszcze co najmniej jedno spotkanie przed ślubem ;) Na tydzień przed Wielkim Dniem wysyłam do Was formularz informacyjny, w którym poproszę Was o ostateczne informacja, adresy i godz. spotkania tak byście wspólnie byli pewni, że nic nam nie umknie.

Ile będziemy czekać na zdjęcia?
Gotowy materiał zdjęciowy trafi do Waszych rąk nie później niż 2 miesiące po zakończonych zdjęciach, w tym również sesji ślubnej. Dużo wcześniej dla wszystkich gości będzie dostępna zapowiedź kilkunastu zdjęć. Tempo pracy zależy od intensywności sezonu oraz zrealizowania sesji ślubnej. Wszystko możecie śledzić na moim profilu na FB : www.facebook.com/JoannaPulakPhotography

Czy poddajesz zdjęcia retuszowi?
Tak. Każde wybrane zdjęcie poddaje autorskiej obróbce. Wszystko na temat zdjęć możecie przeczytać i zobaczyć  >> tutaj <<

Dlaczego to tyle kosztuje?
Na cenę fotografii ślubnej ma wpływ bardzo dużo czynników. Ostateczna cena ustalana przy pakiecie ma w sobie zawarte wszystkie koszty jakie fotograf musi ponieść w związku z realizacją ustalonej usługi, a dopiero potem pewien odsetek stanowi wartość jego zarobku. Do najważniejszych kosztów należą opłaty związane z prowadzeniem firmy, w tym ZUS, podatek i księgowość, następnie należy wziąć pod uwagę koszty dojazdu na spotkanie, na ślub, na plenery; koszty związane z wykonaniem zdjęć, jak zakup bardzo kosztownego sprzętu wysokiej klasy sięgające kilkudziesięciu tysięcy na start i jego amortyzacja, naprawy, wymiana na nowy oraz koszty postprodukcji: komputer, monitor i profesjonalne oprogramowanie do obróbki zdjęć i przede wszystkim koszty realizacji albumów. Fotograf podczas jednego ślubu pracuje ciągle od 12-15 h w pełnym skupieniu i obarczony odpowiedzialnością za waszą pamiątkę ślubną, następnie poświęca kilka tygodni, po kilka - kilkanaście godzin dziennie nad materiałem zdjęciowym, później albumem. Do tego wszystkiego dochodzą koszty reklamy czy koszty prowadzenia strony internetowej.  Nie zapominajmy również, ze fotografia jest produktem ekskluzywnym, w miarę rozwoju marki i zbieranego przez lata doświadczenia jej wartość wzrasta.

Jakie są koszty dojazdu? Czy musimy zapewnić nocleg?
Wszystko zależy gdzie będzie ślub i wesele, oraz jaki pakiet wybierzecie. W większości przypadków koszty dojazdu na ślub wliczone są w cenę usługi. Podczas spisywania umowy na pewno poruszymy ten temat i ustalimy tą kwestie. Wszystkie inne dodatkowe koszty podczas plenerów wynikające z ich charakteru są po stronie Państwa Młodych.

Czy posiadasz własny środek transportu, czy musimy zapewnić kierowcę?
Oczywiście, nie musicie się tym martwić. Posiadam własny samochód.

Jaki jest maksymalny czas pracy podczas ślubu? Ile kosztuje każda dodatkowa godzina pracy?
Podczas Ślubu jestem do Waszej dyspozycji od przygotowań po oczepiny, nie dłużej jednak niż do godz. 1:00. Najczęściej rozpoczynam swoją pracę w okolicach godz. 10:00 -11:00 w trakcie makijażu Panny Młodej. Jeśli przygotowania rozpoczynają się wcześniej wtedy ustalamy szczegóły indywidualnie. Po godz. 1:00 raczej nie fotografuję, gdyż zdjęcia wykonane już o tej porze nie nadają się najczęściej do publikacji.

Czy możemy zrobić krótką sesję ślubną w dniu ślubu?
W dniu ślubu Wasze emocje są świeże, atmosfera wyjątkowa, a dodatki niepowtarzalne - to idealny czas na krótki nacechowany mocno emocjami plener ślubny. Możemy go wykonać w drodze na sale lub w trakcie przyjęcia weselnego, w okolicach sali lub w niedalekiej od niej odległości. Czas takiej sesji to nie dłużej niż 30 min.

Czy wykonujesz zdjęcia grupowe?
Zawsze staram się wykonać dla Was jedno zdjęcie grupowe ze wszystkimi gośćmi weselnymi. Najczęściej wykonuje je po ceremonii w kościele / USC, jeszcze przed życzeniami, tak by każdy miał możliwość uczestniczenia w nim. Również bardzo chętnie robię zdjęcia z rodzicami, dziadkami, świadkami czy drużbami, staram się by zdjęcia te nie były zanadto pozowane dlatego wykonuje je najczęściej przy okazji związanej z danymi osobami, jak np. podziękowania dla rodziców. Jeśli Państwo Młodzi mają życzenie wykonania sobie zdjęć z każdym gościem osobno lub w mini grupach np.  z każdym stolikiem, należy to ustalić podczas spisywania umowy. Koszty tego typu zdjęć są ustalane indywidualnie.

Czy fotografujesz na poprawinach?
Bardzo rzadko wykonuje zdjęcia na poprawinach. Jest to bardziej kameralny czas w gronie rodzinnym, oparty głównie na obiedzie, słodkim poczęstunku i krótkiej zabawie tanecznej, podczas której fotograf nie ma za wiele do roboty. Jeśli jednak macie takie życzenie i uważacie, ze ten czas warto również uwiecznić na zdjęciach - ustalamy to indywidualnie.

Czy zajmujesz się wideofilmowaniem?
Nie, ale jeśli macie problem ze znalezieniem dobrego kamerzystę, chętnie polecę Wam kilku dobrych fachowców.

Czy posiadasz zaświadczenie z kurii do fotografowania w obiektach sakralnych?
Tak. Uczestniczyłam w specjalnym dwudniowym kursie i otrzymałam bezterminowo licencje z Kurii w Krakowie na fotografowanie w obiektach sakralnych niezależnie od miejsca ślubu.Czym charakteryzują się twoje zdjęcia? 

To przede wszystkim naturalne, ale przy tym żywe, pełne prawdziwych barw i kontrastów kadry. Lubię od czasu do czasu złagodzić obróbkę, jeśli taki styl reprezentuje Para Młoda i stworzyć bardziej przydymione, nieco artystyczne kadry. Wszystkie zdjęcia, które ode mnie otrzymujecie są w kolorze, dopiero kilka wybranych przeze mnie kadrów jest powielonych w czarno-białej obróbce.

W jakim stylu fotografujesz?

Mój styl pracy to połączenie reportażu i portretu z dużym naciskiem na emocje oraz detale towarzyszące ceremonii ślubnej. Wykonuję zdjęcia reportażowe kiedy dzieje się coś ważnego, a kiedy tempo spada tworzę oryginalne, artystyczne portrety państwa młodych i detali ślubnych. Nie narzucam się swoją osobą i nie tworzę pozowanej atmosfery. Wiem również kiedy zrobić przerwę, wyjść, nie robić zdjęć i dać Wam intymną chwilę dla siebie. Staram się, by każdy kadr był wyjątkowy, ale przy tym naturalny, a każdy uśmiech czy łzy  prawdziwe.

Na jakim sprzęcie pracujesz?
Zdjęcia wykonuję profesjonalnym pełnoklatkowym sprzętem o wysokiej jakości. Fotografuję głównie w świetle zastanym, ale gdy wymaga tego sytuacja używam pojedynczej systemowej lampy zewnętrznej przyczepionej do aparatu. Nie błyskam Wam bezpośrednio wielkim fleszem po oczach, a raczej tylko doświetlam światłem odbitym, przez co zdjęcia mają dalej swój naturalny charakter, nie są płaskie i nie narzucają się na nich nieestetyczne cienie.
Jak wyglądają zdjęcia przed i po?
PRZED / PO

Czy jest możliwość uzyskania negatywów cyfrowych RAW ( całego nieobrobionego materiału zdjęciowego)?
Zdjęcia podlegają prawu selekcji - nie każde zdjęcie nadaje się do publikacji. Fotograf ślubny mimo iż pracuje cały dzień, na wykonanie jednego wartościowego zdjęcia ma tak naprawdę ułamek sekundy, chwilę Waszych emocji, moment sytuacji, a przy tym szereg utrudnień, takich jak światło, tłum ludzi, ograniczoną przestrzeń. Zdarza się, że musi wykonać serię zdjęć tej samej sytuacji, w różnych ustawieniach by uzyskać idealny kadr. Wszystko to w połączeniu z późniejszą selekcją oraz indywidualną obróbką stanowi o produkcie końcowym, pod którym fotograf się podpisuje, a za który klient płaci - surowe pliki RAW, takim produktem nie są.

W jakiej postaci otrzymamy zdjęcia?
Cały materiał końcowy otrzymujecie na płycie DVD lub na nośniku USB. Każde wybrane zdjęcie poddane jest autorskiej obróbce, w wysokiej jakości i rozdzielczości gotowe do druku. Jest możliwość również wywołania odbitek, wykonania fotoobrazu czy fotoalbumu.

Ile zdjęć otrzymamy w materiale końcowym ze ślubu? 
Stawiam na jakość, nie na ilość. W ofercie otrzymacie minimalną ilość zdjęć, jednak nie zawsze jest to ostateczna wartość, często jeśli materiał jest tak bogaty i ciekawy otrzymujecie ode mnie w prezencie kilka dodatkowych ujęć.  Doceniam zaangażowanie oraz miłą i fajną zabawę. Sam reportaż ślubny to ok. 300 poddanych obróbce kadrów.